Fajerwerki i petardy to nieodłączny element wielu uroczystości, zwłaszcza sylwestrowych. Jednakże ich używanie wiąże się z pewnymi ograniczeniami i wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności. Chcesz uświetnić pokazem fajerwerków imprezę urodzinową lub wesele? To świetny pomysł! W tym artykule wyjaśnimy, kiedy można legalnie korzystać z pirotechniki, jakie zezwolenia są potrzebne i jak zapewnić bezpieczeństwo podczas takich zabaw.

Kiedy strzelanie fajerwerkami jest dozwolone?

Zgodnie z polskim prawem używanie produktów pirotechnicznych jest całkowicie legalne, jednak istnieje szereg zastrzeżeń co do tego, kiedy i w jaki sposób można to robić. Nieostrożne używanie materiałów wybuchowych grozi nieszczęściem, a jeśli dodatkowo zrobisz to bez pozwolenia, możesz otrzymać mandat. Dlaczego? Już wyjaśniamy.

Polski prawodawstwo dość ściśle reguluje używanie wyrobów pirotechnicznych. Powszechnie uważa się, że można je odpalać wyłącznie w sylwestra, jednak tak naprawdę jest nieco inaczej. W jakie dni można strzelać petardami? Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych i strzelanie fajerwerkami jest możliwe przez cały rok, ale …

  • na terenie prywatnym np. we własnym ogrodzie można odpalać fajerwerki przez cały rok, pod warunkiem uzyskania zgody właściciela nieruchomości;
  • na terenach publicznych, takich jak parki czy place odpalanie fajerwerków wymaga specjalnego zezwolenia wydanego przez odpowiedni organ administracji;
  • z wyjątkiem Sylwestra najczęściej obowiązują ograniczenia czasowe, np. od 6:00 do 22:00, aby nie zakłócać spoczynku nocnego;
  • podczas organizowanych imprez, takich jak festyny, festiwale itp. mogą pojawić się dodatkowe regulacje.

Zwróć uwagę na to, że nawet jeśli masz zgodę na odpalanie sztucznych ogni, zawsze musisz uwzględnić przepisy przeciwpożarowe i ograniczenia dotyczące miejsc, w których można ich używać. Nieprzestrzeganie zasad dotyczących używania materiałów pirotechnicznych może zakończyć się nałożeniem mandatu, a nawet karą ograniczenia wolności.

Puszczanie fajerwerków

Zezwolenia niezbędne do używania materiałów pirotechnicznych

To gdzie i kiedy można strzelać petardami, zwłaszcza w miejscach publicznych, jest ściśle określone. Jeśli chcesz posługiwać się materiałami wybuchowymi poza Sylwestrem i Nowym rokiem, poza swoją posesją, zgodnie z polskim prawem wymaga uzyskania odpowiednich zezwoleń.

Jeśli planujesz pokaz pirotechniczny podczas festynu, koncertu czy innej imprezy masowej, konieczne jest uzyskanie dodatkowych zgód i spełnienie określonych wymogów bezpieczeństwa. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat wymaganych dokumentów i procedury, należy skontaktować się z właściwym organem administracji, najczęściej jest to urząd miasta lub gminy.

Strzelanie petardami na swojej posesji nie wymaga zezwoleń, co nie oznacza, że panuje w tym względzie całkowita dowolność. Musisz zwrócić uwagę na to, aby nie zakłócać porządku publicznego, nie zagrażać bezpieczeństwu osób i mienia oraz przestrzegasz przepisów przeciwpożarowych i ograniczeń czasowych.

Czym grozi używanie fajerwerków bez zezwolenia?

Używanie produktów pirotechnicznych w miejscach publicznych bez odpowiednich pozwoleń może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych.

  1. Mandaty i grzywny: za zakłócanie porządku publicznego, spoczynku nocnego lub wywołanie zgorszenia poprzez używania fajerwerków w miejscach publicznych podlega sankcji przewidzianej w kodeksie wykroczeń, co oznacza, że sprawcy grozi mandat karny, lub grzywna nałożona przez sąd. Osoba opalająca nielegalnie petardy w najsurowszym wymiarze podlega karze aresztu od 5 do 30 dni.
  2. Koszty naprawy szkód: jeśli nieodpowiednie obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi spowoduje pożar lub uszkodzenie mienia, sprawca będzie musiał pokryć koszty naprawy.
  3. Koszty postępowania sądowego: w przypadku skierowania sprawy do sądu, sprawca będzie musiał ponieść koszty związane z postępowaniem sądowym.

Oprócz tego hałas związany z odpalaniem fajerwerków na terenie prywatnym może narazić na szwank stosunki międzysąsiedzkie. A nieprzestrzeganie przepisów pożarowych może zakończyć się nieszczęśliwym wypadkiem.

Co jeszcze warto wiedzieć o odpalaniu fajerwerków?

Istnieją różne kategorie fajerwerków, różniące się siłą wybuchu i przeznaczeniem. Każda kategoria ma swoje własne ograniczenia dotyczące sprzedaży i użytkowania:

  • Fajerwerki kategorii F1: najbezpieczniejsze, przeznaczone do użytku przez osoby powyżej 12. roku życia,
  • Fajerwerki kategorii F2: mogą być używane przez osoby powyżej 16. roku życia;
  • Fajerwerki kategorii F3: wymagają szczególnych środków ostrożności i są przeznaczone dla osób dorosłych;
  • Fajerwerki profesjonalne: mogą być używane wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.

Bez względu na to, czy odpalasz fajerwerki na terenie prywatnym, czy publicznym, zawsze przestrzegaj zasad bezpieczeństwa. Czytaj uważnie instrukcje, noś okulary ochronne i odpalaj fajerwerki z dala od osób postronnych, budynków, samochodów i innych łatwopalnych obiektów.

Nieostrożne obchodzenie się z fajerwerkami może także spowodować uszkodzenia słuchu, obrażenia oczu, oparzenia skóry, a nawet może prowadzić do amputacji palców. Dlatego obsługując artykuły pirotechniczne, zawsze należy zachować szczególną ostrożność i postępować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i instrukcją obsługi danego produktu.