Materiały pirotechniczne stanowią nieodłączny element wielu radosnych wydarzeń, zwłaszcza podczas witania Nowego Roku. Nie każdy jednak wie, jak bezpiecznie przechowywać fajerwerki, aby móc cieszyć się nimi w sposób odpowiedzialny dla siebie i innych. Warto w tym wypadku przestrzegać kilku kluczowych zasad. Są one istotne zarówno dla sprzedawców, jak i dla nabywców tego typu produktów.

Czego dowiesz się z tego artykułu:

  • Jak bezpiecznie przechowywać fajerwerki.
  • Jakie warunki przechowywania są najlepsze.
  • Czym grozi niewłaściwe przechowywanie materiałów pirotechnicznych.

Dlaczego fajerwerki powinny być przechowywane w suchym i chłodnym miejscu?

Wielu osobom wydaje się, że największe zagrożenie związane z fajerwerkami, czy petardami pojawia się podczas ich nieumiejętnego odpalania. Jednak tak naprawdę niebezpieczeństwo może pojawić się znacznie wcześniej. Okazuje się bowiem, że już niewłaściwe składowanie fajerwerków może prowadzić do groźnych sytuacji, takich jak pożary, eksplozje, a nawet różnego rodzaju urazów.

Jak przechowywanie może wpływać na materiały pirotechniczne? Najprostszy przykład – jeżeli fajerwerki zostaną zamoczone, to nie da się ich odpalić. Mokry ładunek nie wybuchnie. Niestety, po wysuszeniu nie ma gwarancji, że fajerwerki będą nadawały się do bezpiecznego użycia. Wilgoć może wpłynąć na zmiany w ich składzie, a co za tym idzie, nie do końca wiadomo, jak się zachowają.

Z drugiej strony, przechowywanie fajerwerków w miejscu zbyt ciepłym może doprowadzić do przypadkowego zapłonu. Jest to niezwykle rzadkie, ale warto pamiętać o takiej ewentualności. Właśnie dlatego należy je przechowywać w suchym chłodnym miejscu, najlepiej w zamkniętym pojemniku. Doskonale sprawdzają się tu suche piwnice.

Bezpieczne składowanie fajerwerków

Zasady bezpiecznego przechowywania fajerwerków

Zastanawiasz się nad tym, jak najlepiej przechowywać fajerwerki? Oto kilka ważnych zasad bezpieczeństwa, o których warto pamiętać:

  • fajerwerki trzymaj zawsze w miejscach trudno dostępnych, poza zasięgiem dzieci
  • nie przechowuj fajerwerków w pobliżu łatwopalnych materiałów
  • trzymaj fajerwerki z dala od źródeł ciepła oraz urządzeń elektrycznych
  • fajerwerki, jak wszystkie materiały wybuchowe przechowuj z dala od źródeł ognia, takich jak piece, grzejniki czy kuchenki
  • przechowuj fajerwerki w oryginalnych opakowaniach

Fajerwerki, zimne ognie i inne materiały pirotechniczne mają zwykle bardzo długi termin przydatności, jednak jeżeli chcesz zachować maksymalne bezpieczeństwo i uniknąć zagrożenia, przestrzegaj określonego terminu ważności. Producenci nie ponoszą odpowiedzialności za to, jak zachowają się materiały wybuchowe po dacie maksymalnej trwałości.

Czym grozi niewłaściwe przechowywanie fajerwerków w domu?

Zwykle nie zastanawiamy się nad zasadami przechowywania fajerwerków, ponieważ mało kto zdaje sobie sprawę z tego, co może się wydarzyć w przypadku składowania ich w niewłaściwy sposób. Nie chodzi nam o to, żeby kogokolwiek straszyć, ale warto znać skutki złego obchodzenia się z materiałami wybuchowymi nie tylko podczas ich używania, ale także w trakcie ich magazynowania. Bezpieczne z pozoru fajerwerki mogą stanowić poważne zagrożenie. Oto kilka przykładowych konsekwencji:

  1. Pożary i eksplozje: fajerwerki to produkt pirotechniczny, a ich niewłaściwe składowanie może prowadzić do przypadkowych wybuchów lub pożarów, co zagraża nie tylko osobom w pobliżu, ale również mieniu.
  2. Obrażenia ciała: osoby obsługujące źle przechowywane fajerwerki lub osoby znajdujące się w pobliżu, mogą doznać poważnych obrażeń, takich jak oparzenia, urazy oczu, a nawet amputacje palców. W skrajnych przypadkach może dojść do utraty życia.
  3. Odpowiedzialność prawna: niewłaściwe obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi może skutkować konsekwencjami prawnymi, w tym grzywnami lub karą pozbawienia wolności. Osoby odpowiedzialne za spowodowanie szkód mogą być pociągnięte do odpowiedzialności za zniszczenia i obrażenia wynikające z ich działań, także w przypadku niewłaściwego przechowywania fajerwerków.

Z uwagi na te zagrożenia, kluczowe jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas przechowywania fajerwerków, dotyczy to zarówno sprzedawców, jak i klientów. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, należy przechowywać materiały wybuchowe w osobnych pojemnikach i zwracać uwagę na termin ważności fajerwerków.

Pokaz materiałów pirotechnicznych

Jak bezpiecznie przechowywać fajerwerki – podsumowanie

Zbliżający się Nowy Rok powodują coraz większe zainteresowanie zakupem fajerwerków ma Sylwestra i innych materiałów pirotechnicznych. Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że należy zachować szczególną uwagę przy ich używaniu, w końcu na każdym opakowaniu znajdują się wskazówki, jak bezpiecznie się nimi posługiwać. Jednak mało kto zastanawia się nad tym jak prawidłowo przechowywać fajerwerki, a przecież jest to różnie ważne. Przypomnijmy na koniec najważniejsze zasady:

  • fajerwerki przechowujemy w oryginalnych opakowaniach i regularnie sprawdzamy pod kątem daty ważności,
  • powinny być one umieszczane w trudno dostępnych miejscach, z dala od dzieci,
  • należy trzymać je z daleka od otwartego ognia oraz urządzeń elektrycznych i materiałów łatwopalnych,
  • należy zadbać o to, aby nie były narażone na działanie wilgoci,
  • najlepiej trzymać je w suchym i chłodnym miejscu w zamkniętym opakowaniu.

Niewłaściwe przechowywanie materiałów wybuchowych, a fajerwerki także się do nich zaliczają, grozi nie tylko wybuchem, ale także odpowiedzialnością prawną za szkody tym wywołane. Dlatego, aby cieszyć się fajerwerkami w bezpieczny sposób, zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy powinni przestrzegać zasad dotyczących ich składowania. Zrozumienie zagrożeń związanych z niewłaściwym przechowywaniem jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa sobie i innym.

Nie wiesz, w jakich okolicznościach możesz używać materiałów pirotechnicznych? Sprawdź nasz artykuł o tym, kiedy można odpalać fajerwerki.