Zimne ognie, fajerwerki, petardy — ilość materiałów pirotechnicznych, które można współcześnie bez problemu kupić, pozwala na stworzenie niezapomnianych pokazów sztucznych ogni podczas różnych wydarzeń. Jednak czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, skąd bierze się różnorodność kolorów i efektów podczas używania fajerwerków czy zimnych ogni? Dzisiejszy artykuł to prawdziwa gratka dla ciekawskich, którzy chcą dowiedzieć się, z czego zrobione są zimne ognie. Zapraszamy do lektury!
Czym właściwie są zimne ognie?
Jak to się dzieje, że cienki drucik pokryty jakąś szarą substancją może wyrzucać z siebie takie ilości iskier i płomieni? Aby zrozumieć jak “działają” zimne ognie należy poznać ich skład, ponieważ odpowiedź na pytanie o ich tajemnicę kryje się w składzie chemicznym zimnych ogni i precyzyjnie przeprowadzonym procesie produkcji.
Zimne ognie – skład
Zimne ognie to nic innego jak cienkie druty, na których naniesiona została specjalna mieszanka pirotechniczna. Druciki mogą być proste lub wygięte w dowolne kształty, najczęściej są to serca, gwiazdki, choinki albo lizaki. Mieszanka odpowiadająca za powstanie pożądanych efektów podczas spalania zimnych ogni składa się głównie z:
- azotanu baru: jest to niezbędny w zimnych ogniach utleniacz; to właśnie azotan baru odpowiada za utlenianie i wytwarzanie ciepła niezbędnego do powstania iskier;
- substancji palnych: może to być magnez, aluminium, a także niemetale np. siarka, węgiel czy fosfor
- opiłków żelaza: to one, podczas spalania, tworzą charakterystyczne iskry;
- substancji wiążących: ich rola polega na utrzymaniu wszystkich składników razem; najczęściej jest to dekstryna;
Odpalenie zimnych ogni, czyli podpalenie substancji pokrywającej drut, powoduje jej rozkład, czyli spalanie. W trakcie tego procesu powstają tlenek azotu lotne związki azotu żelazowego i pył zawierający bar. Rozżarzone drobinki żelaza rozpryskują się na wszystkie strony iskrzącymi kaskadami, które na szczęście błyskawicznie gasną w powietrzu, dzięki czemu prawdopodobieństwo przypadkowego oparzenia czy wywołania pożaru jest naprawdę niewielkie, co nie oznacza, że takie sytuacje się nie zdarzają.
Jak bezpiecznie używać zimnych ogni?
Zastosowanie zimnych ogni jest naprawdę bardzo szerokie, najczęściej wykorzystuje się je jako element dekoracyjny podczas różnego rodzaju wydarzeń czy różnych uroczystości. Zimne ognie różnią się do innych materiałów pirotechnicznych między innymi tym, że formuła zimnych ogni pozwala na używanie ich także w zamkniętych pomieszczeniach, należy jednak zadbać w takim przypadku o odpowiednią wentylację.
Zimne ognie mogą być świetną zabawą, ale należy pamiętać o zachowaniu ostrożności. w związku z tym nigdy nie należy:
- kierować strumienia iskier w stronę osób lub zwierząt;
- zbliżać zimnych ogni do twarzy lub łatwopalnych materiałów, na skutek charakterystycznego iskrzenia może dojść do oparzenia lub podpalenia;
- używać zimnych ogni w pomieszczeniach o niewystarczającej wentylacji;
- pozostawiać zapalonych zimnych ogni bez nadzoru;
- odkładać wypalonych zimnych ognie byle gdzie, nadal są gorące, są więc potencjalnie niebezpieczne;
- używać zimnych ogni do dekoracji jedzenia – ze względu na potencjalne wydzielanie szkodliwych substancji, które mogą przedostać się do jedzenia.
Zimne ognie są bezpieczne w użytkowaniu, jednak pamiętaj, aby zachować zasady bezpieczeństwa, przestrzegaj zaleceń producenta. Dzięki temu zimne ognie staną się doskonałym elementem dekoracyjnym, a ich magiczny blask pomoże Ci wyczarować niezapomniane chwile.
Co warto wiedzieć o zimnych ogniach? Podsumowanie
Zimne ognie to fascynujące połączenie nauki i sztuki. Dzięki precyzyjnie dobranym składnikom i odpowiednim warunkom spalania możemy cieszyć się pięknym widowiskiem. To jedne z niewielu materiałów pirotechnicznych, których można używać zarówno podczas uroczystości plenerowych na otwartej przestrzeni, jak i w pomieszczeniach zamkniętych. Należy zachować zasady bezpieczeństwa podczas ich odpalania i pamiętać, że dzieci nie powinny bawić się zimnymi ogniami bez nadzoru dorosłych.
Zimne ognie to jeden z najprostszych sposobów, aby stworzyć romantyczną atmosferę, a wielość kolorów sprawia, że są idealnym elementem dekoracyjnym także podczas sesji zdjęciowych. Zimne ognie cieszą się ogromną popularnością dzięki temu, że są prostym sposobem na wywołanie wyjątkowego efektu. Dzięki nim wszystkie uroczystości nabierają wyjątkowego charakteru, tworząc niezapomniane chwile. Nie bez znaczenia jest także to, że są one stosunkowo tanie i powszechnie dostępne.